ÇAĞIN İKİ HASTALIĞININ ARTIK ORTAK BİR ADI VAR: DİYABEZİTE

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

Diyabetin görülme sıklığı, obeziteyle birlikte hızla artıyor. 20 yaş üzeri, her 7 kişiden birinin diyabetli olduğu belirtiliyor. Ülkemizde, 7 milyonun üzerinde diyabetli var.

14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle obezite ve diyabet ilişkisine dikkat çeken Obezite ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, Diyabezite’ olarak adlandırılan obezite ve diyabetin; yüksek tansiyon başta olmak üzere, kalp damar hastalıkları, eklem rahatsızlıkları, safra kesesi problemleri, uyku apnesi, kanser gibi hastalıklara yol açtığını söyledi.

Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül

Diyabetli hasta sayısında önemli bir artış görüldüğü günümüzde, hareketsiz yaşam tarzının, sağlıksız beslenmenin ve obezitenin bu durumu tetiklediği biliniyor.

Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül şu bilgileri verdi: “Bilimsel veriler ışığında, obezite ve diyabet kol kola ilerliyor.  Obezite, yediğimiz gıdalardan alınan enerjinin, günlük aktivitelerimiz esnasında tükettiğimiz enerjiden fazla olmasıyla tetiklenen bir süreç. Yüksek kalorili, yanlış beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı sürdürüldüğünde, diyabet ve obezite riski artıyor. Diyabeziten korunmak ve için yaşam tarzı değişiklikleri yapmak gerekiyor. Egzersiz ve diyetle zayıflandığında, diyabet riski de azalıyor.”

Cerrahi ne zaman gündeme geliyor?

Hareket kabiliyeti azalmış, dizlerde fazla kilodan dolayı sorunlar yaşayan, metabolik sistemi bozulmuş obez kişilerin cerrahi yöntemlere başvurması gerektiğini belirten Temizgönül, “Obezite cerrahisini diğer seçeneklerden sonuç alınamadığında ya da sağlık durumunuzun ivedi kilo vermenizi gerektirdiği ciddi durumlarda düşünülmesi gerekiyor. Obezite cerrahisi; kısıtlayıcı ve emilim azaltıcı ameliyatlar olarak iki gruba ayrılıyor.

Kısıtlayıcı ameliyatların başında tüp mide geliyor. Kısıtlayıcı ameliyatlarda mide hacmi küçültülerek gıda ve dolasıyla kalori alımı azaltılıyor. Emilim azaltıcı operasyonlardaysa, gıdanın ince bağırsaklardan geçen mesafesi kısaltılıyor, böylece alınan kalori miktarı azaltılıyor.

Emilim azaltıcı ameliyatlar, mide baypasları ve SADI (Duodenal Switch) tekniklerini kapsıyor. Her ameliyat herkese uygun olmadığı için seçeneklerin kişiselleştirilmesi gerekiyor.  Obezite cerrahisi olanlarda diyabet kaynaklı sorunların yüzde 92’sinin azaldığı, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan sorunlarınsa yüzde 59 azaldığını gösteren bilimsel yayınlar mevcut” şeklinde konuştu.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.