Burun ameliyatında önceliğiniz sağlıklı nefes mi estetik mi?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Önce sağlık, sonra estetik görünüm

Kadın ve erkeklerin özellikle ergenlik döneminde başlayan estetik kaygıları,yaş ilerledikçe devam ediyor. Dış görünümün iyileştirme çabasının önemli bir kısmınıysa yüz ve yüzün en çarpıcı bölümü olan burun oluşturuyor. İyi bir estetiğe sahip yüzle orantılı bir burun, kişilerin özgüvenini ve buna paralel olarak sosyal ilişkilerini de olumlu etkiliyor. Ancak estetik bir burnun yanı sıra sağlıklı nefes alan bir burun yapısı da dikkate alınması gerekiyor.

Op. Dr. Hakan Tekin

Memorial Dicle Hastanesi Plastik ve Rekostrüktif Cerrrahi Bölümü’nden Op. Dr. Hakan Tekin burun estetiği ve ameliyatları hakkında bilgi verdi:

Burun ameliyatı olmak isteyen hastaların çoğunda estetik kaygıların yanı sıra iyi nefes alamama, geceleri ağzı açık uyuma, horlama ve benzeri şikayetler mevcuttur. Aynı zamanda bu hastalarda yorgun uyanma ve gündüz uyuklama gibi yaşam standartlarını olumsuz etkileyen durumlar da söz konusudur. Burun ameliyatlarında öncelik, hastanın sağlığıdır.Yani nefes almakta zorluk çeken birinin  önceliği, estetik kaygı değil sağlığı olmalıdır.

Kapalı ameliyatlarla iz tarihe karışıyor

Burun ameliyatları kadınlarda 16, erkeklerde 16-18 yaş döneminden itibaren 50-60’lı yaşlara kadar yapılabilir. Geçmişte ameliyatlarda, hastanın hem sağlıklı nefes alması hem de güzel bir buruna sahip olması mümkün olamayabiliyordu. Günümüzün yeni yöntemleri, hastaların nefes alamama problemlerini ortadan kaldırılırken, estetik açıdan da tatmin edici sonuçlar sağlıyor. Estetik ve fonksiyonel burun cerrahisi aynı ameliyatla yapılmakta, uygun olan hastalarda burun içine küçük bir kesiyle cerrahi kapalı olarak gerçekleştirilmektedir. Kapalı ameliyatta kesiler burun deliklerinin içinden yapılmakta ve bu sayede iz kalma sorununu da ortadan kaldırmaktadır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir