Bacak ağrısı damar tıkanıklığının habercisi olabilir mi?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Organ kaybına varabilir

Bacak damar tıkanıklığı, doğru tedavi edilmezse organ kaybına kadar gidebilecek ciddi sonuçlara sebep oluyor.

Kardiyovasküler sistem hastalıkları, günümüzde en önemli ölüm sebepleri arasında yer alıyor ve bu hastalıkların başında da damar tıkanıklıkları geliyor. Damar tıkanıklığı, vücutta atardamarların çeşitli nedenlerle daralarak, ilgili organın fonksiyonlarında sorunlar oluşturması nedeniyle önem taşıyor. Kalp ve beyin damarları, en riskli alanlar. Bacak atardamarlarındaki tıkanıklıklar ise erken dönemde yürüme sırasında oluşan ağrılarla başlayan şikayetler zinciri sonucunda, bacağın çeşitli seviyelerden kesilmesine dek uzayabilecek süreçlere yol açabiliyor. 

Acıbadem Fulya Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Cem Arıtürk, “Bacaklardaki damar tıkanıklıklarında, tedavi kriterleri kalp ve şah damarlarındaki kadar kesin değildir. Temel olarak görüntüleme yöntemleri ile saptanmış darlık özelliklerinin yanında kişinin şikayeti ve sorunlu uzvun günlük hayatı ne derecede etkilediği önemlidir. 

Bazen sadece takip ediliyor

Bir örnekle açıklayalım: Bacak ana atardamarında yüzde 80 darlık bulunan 50 yaşında, günde 7-8 km yürüyen bir erkek hastada yürüme mesafesinin 3-4 km’ye düşmesi, balon-stent veya cerrahi tedavi yöntemlerin uygulanması için bir sebep olabilir. Ancak bacak atardamarında yüzde 80 darlık bulunan hasta 85 yaşında günde sadece 1 km yürüme ihtiyacı olan bir kişiyse, ilaç ve egzersiz tedavisiyle takip etmek daha akılcıdır” dedi.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir