Anne gripken bebeğini emzirmeye devam edebilir mi?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Sütteki antikorlar bebeğinizi koruyor

Uz. Dr. Seçil Sözen Çakır

Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Seçil Sözen Çakır, özellikle sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığı artan grip nedeniyle bebeğini emzirme konusunda tereddüt yaşayan annelere tavsiyelerde bulundu:

 Anne sütünde, annenin geçirmiş olduğu enfeksiyonlara karşı antikorlar bulunur. Bu sayede emen bebekler, hem annenin edindiği yeni enfeksiyonlardan hem de aile ortamındaki enfeksiyonlardan etkilenmez. Yani anne asla hasta olduğunu düşünerek bebeğinden uzaklaşmamalı ve emzirmeye devam etmeli.

Anne sütünde enerjinin çoğunu sağlayan yağ, enfeksiyonlardan koruyan protein ve laktoz bulunur. Hayvan sütleriyse anne sütünden nitelik ve nicelik yönünden farklıdır; çok daha fazla protein içerir. Hayvan sütündeki protein bebeğin tam olgunlaşmamış böbrekleri için zararlı olabilir. Ayrıca inek sütündeki proteinin çoğu kazeindir. Kazein de bebeğin midesinde yoğun ve sindirilemeyen pıhtılar oluşturur.

 Formül sütler egzama ve astım yapabilir

Formül mamayla beslenen bebeklerde hayvan sütü proteinine intolerans gelişebilir. Değişik türde protein içeren besinleri alan bebeklerde ishal, karın ağrısı, alerjik döküntü görülebilir. İshal problemi kronikleşebilir. Büyüme-gelişme geriliği yapabilir. Süt formülleriyle beslenen bebeklerde, anne sütü alanlara göre egzamaya ya da astıma yol açan alerjiler hastalıklara daha fazla yatkınlık saptanmıştır.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir