PRP İLE CİLDİNİZİ KANDIRIN!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

UZMANLAR TARAFINDAN UYGULANMASI GEREKİR

Tıbbın pek çok dalında yenileyici bir teknik olarak uygulanan PRP yöntemi artık kozmetik amaçlar için de kullanılıyor. Deyim yerindeyse cildi kandırarak tazeleyen bu yöntemle bölge kendi kendini tamir ediyor.

Medicana Samsun Hastanesi’nden Dermatoloji Uzmanı Dr. Melek Küçük, beş soruda uygulamaya dair ayrıntıları anlattı.

1-PRP uygulaması nedir?

PRP, kişiye kendi kanının özel işlemlerle ayrıştırılarak, plateletten veya trombositten zengin plazma kısmının tekrar uygulanması olarak tanımlanır.

2-PRP nasıl etki eder?

İnsan vücudunda kanda dolaşan eritrosit, lökosit ve trombositler bulunur. Bir hasar veya yara oluştuğunda bunlar, bölgeye göç eder ve salgıladıkları büyüme faktörleriyle iyileşme sağlarlar. PRP uygulamasında da cilt altında hasar varmış gibi tamir mekanizmaları harekete geçirilir.

3-Uygulama nasıl yapılır?

Kandan ayrıştırılan plateletler, plazma içerisinde normal kandaki sayısının çok üzerindedir. Elde edilen plazma, ince iğnelerle cilt altına, saçlı deriye uygulandığında hasar varmış gibi davranarak iyileştirici rol oynar.

Saçlı deriye uygulandığında saç kökleri etrafındaki damarlanmayı artırır. Saç köküne daha fazla miktarda kan, oksijen ve vitamin taşır, böylece kökleri uyararak saç üretim sürecini hızlandırır. Saçlar daha canlı, parlak çıkar, güçsüz ve ince saç telleri kalınlaşır.

Cilde uygulandığında; zaman içerisinde cilt altında oluşan doku kayıplarına bağlı kırışıklık ve çökmelerde iyileşme sağlar. Cilt destek dokusu olan kolajenin yeniden yapılandırılmasıyla elastikiyet artar ve sarkmalar düzelir.

4-Ağrıya yol açar mı?

Özel bir tabancayla yapıldığından ağrısı yok denecek kadar azdır. 15-20 dakikalık uygulama süresi sonunda ciltte hafif bir kızarıklık dışında başka bir sorun gelşmez.

5-Doğru sonuç için ne sıklıkta uygulanması gerekir?

Çeşitli protokoller olmakla birlikte iki haftada bir, üç seans önerilir. Sonrasında yılda bir kere devam edilir. Klinik ortamında uzman hekim tarafından yapılan bir uygulamadır ve kişi günlük sosyal hayatına hemen geri dönebilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir