ELLERİNİZDEN YILLARIN İZİNİ SİLİN

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

YAŞLANMAYI GECİKTİREBİLİRSİNİZ!

Estetik alanındaki gelişmeler, ellere de yansıyor. Küçük uygulamalarla daha bakımlı ve genç ellere sahip olmak mümkün

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Akın Yücel, el gençleştirme işlemleriyle ilgili bilgi verdi.

Yaşla birlikte tüm vücutta cilt altı dokusunda kayıp oluyor. Cilt incelip gevşiyor, kuruyor, parlaklığını yitiriyor. Bunu hızlandıran en önemli faktör, güneşten gelen ultraviyole ışınları. Bu nedenle el sırtları, boyun, yüz ve dekolte bölgesi cilt yaşlanmasının en belirgin olduğu yerler. Ayrıca sigara, uykusuzluk ve kilo kaybı gibi nedenler de bu süreci hızlandırıyor.

Parşömen kağıdı görünümü

Yaşla ve dış etkenlerle birlikte el sırtındaki cilt bollaşıyor, gevşeyip inceliyor. Damarlar ve kirişler belirginleşiyor. Cilt kuruyup buruşuyor ve parşömen kağıdı görünümü kazanıyor. Buna güneş lekeleri de eklenince tipik yaşlı el görünümü ortaya çıkıyor. Cilt direncini yitirdiği için kolayca yırtılıp yaralanabiliyor. Ayrıca, el sırtındaki lekelenmeler zamanla deri kanserine dönüşebildiklerinden dikkatle takip edilmesi gereken bir sorun.

Çözüm yolları nedir?

El gençleştirme işlemlerinin büyük bölümünü muayene ortamında, anestezik kremler yardımıyla gerçekleştirmek mümkün. Amaç, eksilen cilt altı dokusunu yerine koyarak dolgun bir görünüm elde etmek ve cilt kalitesini düzeltmek.

  • Hacimlendirici hyaluronik asit (HA) dolgularıyla ellerdeki ‘iskeletleşmiş’ görünüm giderilebiliyor. El sırtları, gençlerde olduğu gibi dolgunlaştırılıyor.
  • Cildi kalınlaştırmak, nemlendirmek, elastikiyetini ve parlaklığını geri kazandırmak için saf hyaluronik asit ve somon DNA’sı enjeksiyonları da tercih ediliyor.
  • Kişinin kendi kanından ve hücrelerinden hazırlanan PRP ve fibrocell uygulamaları da cildin kolajen miktarını artırıyor.
  • Lekelenmeleri mikro-abrazyon, kimyasal soyma ve lazer gibi yöntemlerle azaltmak mümkün.
  • Yağ enjeksiyonlarıyla el gençleştirmede, kişinin kendi vücudundan alınan yağ dokusu belli işlemlerden geçirilerek el sırtına veriliyor. Böylece doku kaybı onarılırken, yağ dokusunun içerisinde bulunan kök hücreler dokuların kendini yenilemesini sağlıyor.

Korunmak mümkün mü?

Henüz yaşlanma başlamadan düzenli olarak nemlendirici ve güneş koruyucuları kullanmak, sigara içmemek ve bol sıvı tüketmekte fayda var. Orta yaşlardan sonra belli aralıklarla koruyucu amaçlı olarak hacimlendirme ve nemlendirme işlemlerinin yapılması da tavsiye ediliyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir