ESTETİK AMELİYATTA KÜÇÜK VE ZARİF BİR BURUN İSTENİYOR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

BÜYÜK BURUN EN BÜYÜK ŞİKAYET NEDENİ

Estetik bir görünüme sahip olmak amacıyla yapılan rinoplasti ameliyatı, günümüzün en çok talep edilen yöntemleri arasında yer alıyor. Burnunun şeklini değiştirmek isteyenlerin çoğunluğu, organın büyüklüğünden şikayet edip, daha küçük bir burun istiyor.

Doç. Dr. Arif Şanlı

Burun, yüzün en dikkat çeken bölgesi. Sosyal statü ve beğenilme duygusu açısından da oldukça etkili. Türkiye’de yılda yaklaşık 50 bin kişi burun ameliyatı için bıçak altına yatıyor.

Emsey Hospital’dan KBB uzmanı Doç. Dr. Arif Şanlı, “Rinoplasti fonksiyonel amaçlı ve estetik amaçlı olmak üzere iki şekilde yapılır. Genelde hastalar burnun şeklini beğenmedikleri için tercih ediyor. Gelen şikayetlere bakıldığında; büyük burun,  sivri üç, kemer, sağa veya sola eğrilik, genişlik ya da çöküklik, ucun düşüklüğü, burun kanadı bozukluğu, burun deliği darlığı veya genişliği yer alıyor” dedi.

Zor bir ameliyat

Rinoplasti ameliyatı yaptıran hastalarda ağrı, şişlik, tıkanıklık ve göz altlarında morlukların görülebileceğini belirten Şanlı, şunları anlattı: “Operasyon, ortalama 1-2 saat sürer. Lokal anesteziyle yapılabilir ancak yaygın olarak genel tercih edilir. Bu ameliyatın hayati bir riski yok ama zor olduğu söylenebilir.”

Sistemik hastalığı olanlar yaptıramıyor

Rinoplastinin tamamen burnun güzelleştirilmesine yönelik bir ameliyat olduğunu ifade eden Şanlı, 18 yaşını doldurmuş herkesin bu ameliyatı olabileceğini ancak ciddi sistemik hastalığı bulunup, genel anestezi alamayan, kanama bozukluğu ve genel durum bozukluğu olan kişilere uygulanmadığını belirtti.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.