DR. AYSUN MAMAK ‘İYİ YAŞLANMA’NIN 12 ADIMINI ANLATTI

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

VİTAMİNLERDEN ENJEKSİYONLARA…

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Aysun Mamak, iyi yaşlanmak için yapabileceklerinizi 12 maddede anlattı:

 1-Somon DNA’sıyla çizgilere veda edin: Somon DNA’sının, güneşin zararlı UV ışınlarını absorbe etme kapasitesi çok yüksektir. Dolayısıyla güneş ve/veya sigara nedeniyle bozulan ve kuruyan ciltleri tedavi eder, derinin tekrar nemli, canlı ve parlak görünümünü kazanmasına yardımcı olur. Derinin tonusunu ve elastikiyetini artırarak, sarkma başlangıcındaki derin kırışıklıkların önlenmesinde de kullanılır. Ciltteki yaşlanmayı geciktirir. Kırışıklıkları tıbbi anlamda tedavi eder. İnce ve kuru ciltlerdeki göz çevresinde oluşan kaz ayağı kırışıklıklarını giderir. Alındaki yılların izlerini gösteren yatay çizgileri hafifletir. Kadınların korkulu rüyası gözaltı torbalarını ve yaşlanmanın belirtisi olan dudak kenarlarındaki çizgileri önlemeye yardımcıdır.

2-Yağ enjeksiyonları: Yağ enjeksiyonuyla ciltteki çöküntüler ve oluklar kaldırılarak daha genç görünümlü bir yüz hatlarına sahip olunabilir. Yağ enjeksiyonun yaşlanma ya da hasarlı cilt üzerinde olumlu ve gençleştirici etkiye sahip olduğu bilinir. Vücudun fazla yağ depolanan bölgelerinden yağ hücreleri alınıp, inceltilerek enjeksiyon aracılığıyla yüzün ihtiyacı olan bölgelere enjekte edilir. Çökük yanaklar, düz ve belirsiz elmacık kemikleri, cilt kırışıklarında; vücutta ise düz ve kıvrımsız kalçalarda, popo şekillendirmede, çarpık bacak tedavisinde ve eldeki kırışıklıkların giderilmesinde tercih edilir.

 3-Dudaklara müdahale: Yaşlanmayla birlikte dudakların konturları giderek kaybolur. Yağ enjeksiyonuyla ağız çevresindeki sarkmalar ve kırışıklıklar tedavi edilebilir.

4-Dolgun elmacık kemiği: Elmacık kemiği bölgesinin dolgunluğu ve çıkıklığı, gençliğin önemli bir işaretidir. Yaşlanmayla  cilt altı yağ tabakaları giderek kaybolur. Bu, özellikle elmacık kemiği bölgesideki belirginliğin azalmasına ve çöküntülere neden olur. Bu alanlara yağ enjeksiyonuyla dolgunluk verilebilir.

5-Anti aging yöntemler: 

Anti-aging yani gençleştirici yöntemler, etki ve uygulama yollarına göre farklı başlıklarda incelenebilir. Bunların bir kısmı aslında cildin yapısında gençleştirici bir etkisi olmayıp, bir tür illüzyonla değişiklik yaratarak gençlik hissi verir.

 6-Botoks, özellikle üst yüzde 5-10 dakikalık bir uygulama sonrası dördüncü günde etkisi başlayan ve ortalama 4-6 ay devam eden bir tekniktir. Özellikle en geç 30’lu yaşların ikinci yarısında başlanılıp,  düzenli aralıklarla tekrarlandığında, mimik kası aktivitesine bağlı kırışıklıkların yerleşmesi engellenir. Takvim yaşının gerisinde bir yüz görünümü elde edilir, daha ileri yaşlarda ve kırışıklıklar yerleşmiş olsa da, tek başına ya da diğer yöntemlerle kombine edilerek, iyi sonuçlar alınabilir.

 7-Dolgu: Yer çekimine bağlı gevşemiş olan, yüzün alt yarısındaki olukların doldurulmasında, üst yüzde yerleşmiş ve derin mimik çizgilerinde, botoksla beraber ya da yüzün belli noktalarına özellikle elmacık kemiklerine hacim kazandırmak amacıyla uygulanır.

 8-Cilt kalitesini artıran uygulamalar: Bu uygulamalar; genel olarak sağlıklı, ışıltılı, hafif sıkı ve diri bir cilt görüntüsü yaratır. 20’li yaşlardan itibaren uygulanabilir.

 9-Kimyasal ve fiziksel peelingler: Yıllar içerisinde derinin üst katmanı doğal yağ salgısı, güneş ışığı, çevre kirliliği ve makyaj kalıntıları sebebiyle kalınlaşarak adeta bir zırh halini alır. Alttaki taze hücreler nefes alamadığı için donuk, mat, lekeli ve yaşlı bir cilt görünümü ortaya çıkar. Bunu engellemek amacıyla her yıl sonbahar-kış gibi mevsimlerde, bir dermatolog kılavuzluğunda kişiye özel tasarlanmış seanslar uygulanır.

10-Mezolifting ve vitamin enjeksiyonları: Orta deride kolajen-elastik lif yapımı için gerekli bütün vitaminler, mineraller, koenzimler, büyüme faktörleri, somon DNA’sı gibi maddeler, kokteyl halinde, belli bir protokolde, birkaç seansta cilt içine enjekte edilir.

11-PRP yöntemi: Kişinin kendi kanı belli devirde ve sürede işlemden geçirilerek onarıcı, yenileyici hücresel faktörlerden zengin kısmı ayrıştırılır. Seanslar halinde cilde enjekte edilir.

12-Otolog fibroblast transplantasyonu: Kişinin güneş görmeyen bir deri bölgesinden alınan biyopsi materyalinden, uluslararası standartlara sahip bir laboratuvarda, hücre kültüründe çoğaltılarak elde edilen fibroblastlar, sorunlu bölgelere enjekte edilir.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.