BURUN ESTETİĞİNİN AĞIR BEDELLERİ OLABİLİR!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

KOKU DUYUNUZDAN OLMAYIN  

Son yıllarda sayısında adeta patlama yaşanan burun estetiği operasyonlarının başarılı olarak tanımlanması estetik bir görüntü kadar, kusursuz çalışan burunla mümkün.

Estetikle ilgili beklentileri ön planda tutan ve burnu temel bir duyu organı olarak görmeyi ikinci plana iten yaklaşım, operasyonların başarısına gölge düşürüyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar burun estetiği konusunda dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Yüz simetrisine uygun olmalı

Burun estetiğinde ilk amaç, yüzünüze uygun burunu yaratabilmek, yüze bir simetri hissi verebilmektir. Bir insanla ilk karşılaştığınızda öncelikle gözlere odaklanırsınız, ancak burun bölgesindeki bir eğrilik veya şekil bozukluğu dikkatinizi buraya yönlendirir.

Burun boşluklarının beyinden çok ince bir kemikle ayrılması ve koku hissini taşıyan sinirlerin beyne doğrudan ulaşması, burnumuzun  çok daha hassas bir bölge olduğunu gösteriyor.  Anatomik olarak beyine  ulaşan koku sinirleri hiçbir filtreden geçmeden hafızada yer eder. O yüzdendir ki, fırından çıkmış bir ekmeğin ya da sevdiğinizden aldığınız çiçeğin kokusu sizi çok derinde kalan, belki hatırlamadığınız anılara götürebilir. Bütün bunlar nefes alma esnasında koku partiküllerinin burnun içindeki koku alma bölgelerine rahat ulaşabilmesiyle mümkündür.

Bahar aylarında alerjiye dikkat 

Yapılan pek çok çalışma iyi koku almanın ruh halinden nörolojik hastalıklara, vücudun genel durumunun hem habercisi hem de tedavisi olduğunu gösteriyor. Hatta koku alamayan kişilerin yedikleri yemeklerden bile tat alamadıkları bilimsel olarak kanıtlandı.

Burun estetiği ameliyatlarının sadece dış görünüş değil, nefes ve koku alma için de ne kadar önemli olduğunu unutmayın. Burnun içindeki kıkırdakların eğriliği, etlerin büyüklüğü gibi nefes almada problem yaratan oluşumların da mutlaka çözülmesi gerekiyor. Hele ki; burun estetiğinin en çok talep edildiği bahar aylarında, bir de mevsimsel alerjiyle birliktelik varsa, mutlaka burun etleri de tedavi edilmeli.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir