TÜRKİYE’DE HER YIL 16 YAŞIN ALTINDA BİN 500 ÇOCUĞA LÖSEMİ TEŞHİSİ KONULUYOR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

LÖSEMİDE ERKEN TANI HAYAT KURTARIYOR

Prof. Dr. İnci Yıldız

Türkiye’de her yıl 3 bin 500 çocuğa kanser teşhisi konuyor. Bu rakam, nükslerle birlikte beş bine ulaşıyor. Araştırmalara göre, çocukluk çağındaki kanser vakalarının yüzde 35’ini lösemi oluşturuyor. Löseminin en çok 2-5 yaş arası çocuklarda görüldüğüne dikkat çeken KAÇUV Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İnci Yıldız, lösemi konusunda farkındalık arttıkça ve doktora ulaşım kolaylaştıkça, tedavi başarısının da yıllar içinde yükseldiğini belirtti:

Çocukluk çağı kanserlerinin çoğu beş yaşına kadar ortaya çıkar ve hızlı gelişir. Özellikle lösemi en çok 2-5 yaşları kritiktir. Sevindirici olan ise löseminin de aralarında olduğu tüm kanserlerin tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmelerle, erken tanı alan olgularda sağ kalım oranlarının anlamlı olarak yüksek olduğudur. Kanser, iyi bir tedavi ve moral desteğiyle yüzde 85’lere varan oranda iyileşme sağlanabilen bir hastalıktır.

Türkiye’de lösemi ve lenf bezi kanserleri sık

Kanser sıklığında ülkemizde lösemiden sonra ikinci sırayı lenf bezi kanserleri alıyor. Bunları sırasıyla; sinir sistemi tümörleri, böbreküstü bezi tümörleri, böbrek tümörleri, yumuşak doku ve bağ dokusu tümörleri izliyor. Çocuk kanserleri genellikle hızlı çoğalan, büyüyen kanserler olarak biliniyor. Birkaç hafta hatta günler içinde hızla büyüyüp belirgin hale gelebiliyorlar. Bu nedenle kemoterapi ve radyoterapiye duyarlı.

Tarım ilaçları da lösemiye davetiye çıkarıyor

Genellikle geçirilen bazı virüs enfeksiyonlarının bağışıklık sistemini çökerterek kansere neden olduğu düşünülüyor. Bunun yanında bazı genetik yatkınlıklar da yol açabiliyor. Ancak içme suyuna karışan nükleer atıklar, tarımda kullanılan böcek ilaçları, hormon tipi gübreler de yediğimiz besinlere geçerek kanserojen etkisi yapıyor.

Farkındalık hayat kurtarıyor

Dünyada yılda 350 bin çocuk (15 yaş altı), Türkiye’de ise yılda yaklaşık yaklaşık 3 bin 500 çocuk yeni tanı konarak, kanser tedavisi görüyor. Kanser tanı ve tedavisinde kaydedilen önemli gelişmelerle, erken teşhis konan çocukluk çağı kanserlerinin sağ kalım oranları yüksek. Erken teşhis ise farkındalık çalışmaları ve eğitimin yaygınlaştırılmasıyla mümkün.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.