Planlı aktiviteler çocuğa oyun için zaman bırakmıyor

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Oyuna istediği zaman dahil olun

Çocukların renkli dünyasını özetleyen oyunlar, öğrenme ve gelişim sürecinde önemli rol oynuyor. Oyuncak seçiminde özenli davranmak, anne-babayla etkileşimi artıran, hayal gücünü kısıtlamayan türde oyuncaklar tercih etmek gerekiyor.

Uz. Dr. Fatih Binboğa

Memorial Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Fatih Binboğa, ‘28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü’ öncesinde iki yaş civarında edinilen deneyimlerin, okul hayatı üzerinde etkili olacağına dikkat çekti.

Çocukların en önemli işlerinden biri, oyundur. Çoğumuzun bir zaman geçirme aracı olarak gördüğü oyun, aslında ona dünyanın nasıl işlediği hakkında bilgi verir ve kendi yerini bulmasını sağlar. Bu nedenle sonu gelmez kurslar, planlı aktivitelerle çocuğa aşırı derecede yüklenmek doğru değildir. Bütün vaktinizi çocuğunuza ayırmak önerilen bir durum değildir; bu durumun çocuğunuzun bağımsız oyun kabiliyetini körelteceği unutulmamalı ve çocuk tek başına oynaması için teşvik edilmeli.

Fiziksel oyunlar: 2-3 yaşında bir çocuğa, rüzgarlı bir günde eline bir kurdele verip, arkasında sallanacak şekilde koşturun. Yerinde duramayan bir çocukla evde tıkılıp kaldıysanız, eşyaları bir kenara itip, küçük bir egzersiz sınıfı oluşturun. Ayak parmaklarınıza dokunun, yıldız sıçrayışı yapın (el ve ayakları iyice açarak sıçramak), hızlı bir müzikle dans edin, hoplayın, zıplayın. Sandalye, yastık ve battaniyelerden mini bir engel parkuru oluşturabilirsiniz.

Kıyafet değiştirme: Giyinip kuşanmak yaklaşık 18’inci aydan itibaren çocuğunuzun hoşuna gitmeye başlar. Kendi gardırobunuzdan, arkadaşlarınızınkinden parçalar toplayın, şapkalar, güneş gözlükleri, bilezikler, eski el çantaları, kısa gecelikler (prenses kıyafeti olarak), eldivenler, çizmeler, şallar kullanılabilir.

Kirletme oyunları

 • Su: Bulaşık leğenini suyla doldurup, balkonda sizin gözetiminizde oynamasına izin verin. Pipetler, plastik bardaklar, huni, kaşık, süzgeç kullansın.
 • Kum: Leğeni kumla doldurabilirsiniz, nasıl şekiller yapıldığını gösterin.
 • Boyama: Parmaklarıyla, sünger parçasıyla, patates baskısıyla boyama yapabilir. El baskısı yaparak akrabalarınıza kartlar postalayabilirsiniz.
 • Yapıştırma: Dergilerden kesilmiş renkli kağıtlar, kağıt rulolar, kumaş artıkları, ip, folyo kullanabilirsiniz.
 • Maket yapımı: Karton rulolar, yumurta kutuları, yoğurt kapları gibi malzemeler kullanın.

Evcilik: Ev işleri yapıyormuş gibi yapmak birkaç yıl boyunca onun en sevdiği oyun olacaktır. Gerçek hayatta da toz alma, çiçek sulama, yemek pişirme işlerinde küçük roller verebilirsiniz

Küçük dünya oyuncakları: Çiftlikler, garajlar, bebek evleri saatlerce oynamasını sağlayabilir.

Bebekler: Bunlar hayali oyunlar için seçilebilir, belki de yaramaz bir çocuk rolüne atanabilirler. Oyuncaklara bağırıp vurursa şaşırmayın, kızgınlıklarını ve zor duygularını bu şekilde dışa vurur. .

Bu kurallara dikkat!

Oyun oynamak çocuğunuza problem çözme, karar verme, yaratıcı olma, özgüven kazanma, risk alma, empati kurma ve paylaşma hakkında bilmesi gerekenleri öğretir. İşte çocuğunuzun oyun oynamaktan zevk almasını sağlamak için bazı yöntemler;

 1. Tüm dikkatinizi çocuğunuza verin, yere oturup istediklerini yapın. Oyun iyi bir ilişki geliştiricidir.
 2. Birlikte eğlenin, oyunlara mizah katmanız hoşuna gidecektir.
 3. Çocuğunuzun yönergelerine uyun. Kendi uydurduğu bir oyunu oynuyorsa sizden istenileni yapın. Bir kale yapmak gerekiyorsa, onun mühendis olup blokların nasıl konulması gerektiğine kendisi karar vermesi gerekiyor. Oyunun sorumluluğunu üstlenmek, kendine güveninin artmasına yardımcı olur, onu problem çözmeye teşvik eder.
 4. ihtiyaç duyana ya da oyuna katılmanızı isteyene kadar müdahale etmeyin.
 5. Keyif aldıkları müddetçe alt alta üst üste oynanan oyunlar çocuğunuz için faydalıdır. Kızların fiziksel olarak rahatlamalarına, erkeklerin ise saldırganlıklarını kontrol etmelerine yardımcı olur.
 6. Oyuncaklar bir yere gelişi güzel konulmak yerine düzenli duruyorsa, daha çekici olur. Toplanmayı da oyunun bir parçası haline getirin, çocuğunuz için oyuncakları yerine koymak boşaltmak kadar eğlencelidir.
 7. Oyuncakları dönüşümlü olarak ortaya çıkartmak akıllıcadır. Yeniden ortaya çıktığında çocuğunuz onunla daha fazla ilgilenir.
 8. Oyun hamuru, kil, boya ve sanat malzemeleri gibi birkaç tane yaratıcı oyun aracı temin edin.
 9. Kar, kum, taş, tahta, su, çamur, çim gibi doğal malzemelerle olabildiğince çok oynamasına izin verin. Kendinizi elektronik oyuncaklar almak zorunda hissetmeyin.
 10. Karşı cins için yapılan oyuncaklar da dahil çocuğunuza farklı seçenekler sunun. Farklı oyuncaklar, farklı becerileri destekler.


iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir