Erken doğan bebeklere göz muayenesi yaptırmak şart!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Erken teşhis önemli

Erken doğan bebeklerde işitme kaybından gelişim problemlerine kadar pek çok hastalık oluşabiliyor. En önemli sağlık sorunlarından prematüre retinopatisi, ilerleyen dönemlerde her iki gözde de körlüğe kadar varabilecek sonuçlara yol açabiliyor.

Dünyagöz Pendik’ten Op. Dr. Feride Pınar Doğru, konuyla ilgili ailelere uyarılarda bulundu:

Normal şartlarda 40 hafta sürmesi gereken gebeliğin, 37 hafta veya öncesindeki dönemlerde doğumla sonuçlanmasına erken doğum deniyor. Özellikle 32 haftadan önce doğan ve ağırlıkları 1.5 kilonun altında olan bebeklerde prematüre retinopatisi görülme ihtimali yüksek. Doğduktan sonra uzun süre yüksek seviyelerde oksijen alması gereken bu bebekler, göz çevresindeki damarların genişlemesi ve anormal damarlar oluşması sebebiyle prematüre retinopatisi tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle bebeklerin detaylı muayene edilmesi öneriliyor.  Erken teşhis, görme yetisinin korunmasının yanı sıra gelecek dönemlerde oluşabilecek ve her iki gözde de körlüğe varabilecek olumsuz sonuçları engellemek adına büyük önem taşıyor.

Muayene için ne zaman uygun?

Erken doğan bebeklerde ROP muayenesinin doğumdan 4-6 hafta arasında gerçekleştirilmesi gerekiyor. ROP muayenesi, gözlerin damlayla uyuşturulmasıyla yapılır. Muayene süresi ise yaklaşık 10-15 dakika sürer. Teşhis alan bebeklerin hemen tedaviye alınmaları ve durumlarının sürekli olarak takip edilmesinde fayda var. Beş evresi bulunan bu hastalığın ilk iki evresinde bebeklerin gözlemlenmesi yeterliyken, özellikle üçüncü evreden itibaren intravitreal anti-VEGF enjeksiyonu, lazer veya krioterapi tedavileri önerilir.

Göz içi ilaç enjeksiyonu ve lazer tedavileriyle, bu bebeklerde retina dekolmanı oluşmadan anormal damarların ortadan kaldırılabilmesi mümkündür. Dördüncü ve beşinci evrelerde ise ancak cerrahi müdahaleyle tedavi sağlanır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir