çocukta burun kanaması hipertansiyon belirtisi olabilir

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

Sınav stresi hipertansiyonu tetikliyor

Yüksek tansiyon, artık çocuklarda bile görülüyor. VM Medical Park Pendik Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Köşeli, fast food beslenmenin ve hareketsiz yaşamın hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Günümüzde çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığı, giderek artıyor. Bunun başlıca sebepleri olarak fazlaca yağlı ve şekerli beslenme tarzının (fast food beslenme) yaygınlaşması ve buna bağlı obezitenin artışı, fiziksel aktivitelerin azalması, ekran başında (bilgisayar, tablet, televizyon) geçirilen zamanın artması sayılabilir. Ülkemizde çocuklarda hipertansiyon görülme sıklığı yaşlara göre, yüzde 1-3.5 arasında değişiyor. Köşeli, aileleri hastalığa karşı uyardı.

Çocuklarda hipertansiyon, erişkinlerdeki sebeplerden farklı olarak çoğunlukla altta yatan başka bir hastalığa bağlıdır. En sık böbrek sorunlar, doğuştan kalp damar hastalıkları, tiroid veya böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan hormonal rahatsızlıklar, metabolik durumlar, romatizmal hastalıklar, öksürük şurupları ve kortizon gibi bazı ilaçlar, prematürelik, düşük doğum ağırlığı ve alerjik reaksiyonlar hipertansiyona yol açabilir.. Ayrıca başta sınav stresi olmak üzere, aşırı heyecan ya da üzüntülü durumlar da unutulmamalı.

Tedavi edilmeyen hipertansiyon, böbrekte, kalpte, beyinde ve gözde şiddetli hasara neden olabilir. En korktuklarımız; zihinsel fonksiyonlarda bozulma, damarlarda sertleşme, görmede azalma veya kayıp, böbrek fonksiyonlarında bozulma veya organ etmezliği, kalp duvarında kalınlaşma veya kalp kasılmasında bozulma, kalp yetmezliği, beyin kanaması ve felç gibi ciddi durumlar.

Sürekli ‘Başım ağrıyor’ diyorsa dikkat

Çocuklarda hipertansiyon kendini gizleyebilir; sürekli baş ağrısı, açıklanamayan bulantı ve kusmalar, kulak çınlaması, baş dönmesi, burun kanaması ve görmede bulanıklık gibi şikayetler uyarıcıdır. Tansiyon, şikayeti yoksa bile üç yaşından başlayarak yılda bir kez ölçülmeli. Ölçüm yapılırken yaşına uygun manşon kullanılmalıdır. Kalın manşon kullanımı yanlışlıkla düşük, inceyse yüksek tansiyon ölçülmesine sebep olabilir. Yine hastanede yapılan tek ölçüme göre karar verilmemeli.

Tuzun ölçüsünü kaçırmayın

Hipertansiyon tedavisi en başta yaşam tarzı değişiklikleriyle mümkün olduğundan ailenin aşağıdaki uyarıları dikkate alması gerekiyor:

  • Kilo kontrolü hipertansiyon için ilk basamak olup, yağdan ve işlenmiş şekerden fakir, taze sebze ve meyveden zengin besinler tercih edilmeli
  • Enerji veren, kafeinli içecekler hem tansiyonu hem de kilo kontrolünü olumsuz etkilediğinden uzak durulmalı
  • Tuz tüketiminden kaçınılmalı özellikle hazır gıdaların tüketimi bırakılmalı
  • Egzersiz çocukların günlük rutini haline getirilmeli
  • Tütün ürünlerinin zararları hakkında bilgilendirilerek, uzak durması sağlanmalıdır.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir