ÇOCUK MENİSKÜSÜNDE DİZDE AĞRI VE KİLİTLENME EN SIK ŞİKAYETLER

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

MİNİKLERDE DE DA ORTAYA ÇIKABİLİR

Menisküs yırtığı denilince hemen hepimizin aklına yetişkinler ve özellikle de sporcular geliyor. Oysa bu sorun, çocukları da tehdit ediyor.  Çocuklarda gelişen menisküs yırtığının belirtileri yetişkinlerle hemen hemen aynı.  Dizde ağrı ve kilitlenme en sık görülen yakınmaları oluşturuyor.

Prof. Dr. Özgür Çetik

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Çetik ebeveynlerin özellikle bu iki belirtide zaman kaybetmemeleri gerektiğine dikkat çekti: “Normalde diz eklemi içinde bulunan yarım ay şeklindeki iki adet kıkırdak yapıdan oluşan menisküslerin birçok görevi var. Bunlardan en önemlisi, diz eklem kıkırdağının korunmasını sağlamak. Menisküs yırtığı zamanında tedavi edilmezse dizin eklem kıkırdağında hasar gelişebiliyor. Erken dönemde dizde ağrı ve hareket kısıtlılığı, geç dönemde de kalıcı kıkırdak hasarına bağlı genç yaşta kireçlenme problemi ortaya çıkabiliyor.”

En önemli nedeni ağır spor temposu!

Çocuklarda iki tip menisküs yırtığı meydana geliyor. Birincisi son yıllarda sportif faaliyetlerin artması sonucu görülen erişkin tip menisküs yırtığı. Prof. Dr. Özgür Çetik ağır spor temposunun çocuklarda menisküs yırtığının en önemli sebebini oluşturduğunu söylüyor. Antrenmanlarda diz çevresi güçlendirici egzersizler yaptırılması ve spora uygun ayakkabı giyilmesi sakatlanma riskini düşürüyor.

Diskoid menisküs denen ikinci tip ise menisküslerin doğuştan yapısal olarak hatalı gelişmeleri sonucu  kolayca yırtılabilmeleri nedeniyle gelişiyor. Yarım ay şeklindeki menisküslerin yük taşıma kapasiteleri yüksek oluyor. Menisküslerin anne karnında yarım ay halini almaları gerekiyor. Eğer anne karnında bu şekli almazlarsa, disk şeklinde oluşuyorlar. Böylece taşıma kapasiteleri daha az oluyor.

Diz çöktüğünde ağrıdan yakınıyorsa…

Dizden ses gelmesi ve ağrı en sık görülen şikayetler. Yırtıldıktan sonra ağrı daha fazla ön plana çıkıyor. Özellikle diz çökme hareketi sırasında devam eden ve düzelmeyen ağrı varsa çocuğun mutlaka muayene olması gerekiyor.

Herhangi bir şikayete yol açmayan  bazı tipteki menisküs yırtıkları ameliyat gerektirmeden takip edilebiliyor. Ancak menisküs yırtığının tedavisi çoğunlukla cerrahi oluyor.  Menisküs yırtığı günümüzde artroskopi denilen kapalı ameliyat yöntemiyle tedavi ediliyor. Çoğunlukla menisküsün yırtık kısmı çıkarılırken, bazı durumlarda yırtığın dikilmesi yöntemine de başvurulabiliyor.

Ameliyatın ardından ağrı, dizde kitlenme gibi sorunlar ortadan kalkıyor ve çocuk spor hayatına devam edebiliyor. Ayrıca ileri yaşlarda dizde oluşması muhtemel kıkırdak hasarının da önüne geçilebiliyor.iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.