ÇOCUK KABIZLIĞININ ARDINDA YATAN PEK ÇOK NEDEN VAR

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

OKULA BAŞLAMAK ÇOCUĞU KABIZ EDEBİLİR

Kabızlık genellikle geçici süre yaşansa da, bazı durumlarda kronikleşiyor ve çocukta şiddetli karın ağrısıyla idrar yolu enfeksiyonu gelişmesi gibi sorunlara yol açabiliyor. Kabızlık denilince aklımıza ilk olarak hiç kuşkusuz fast food tipi beslenme geliyor. Ancak birçok etken çocuklarda kabızlık yapabiliyor.

Prof. Dr. Latif Abbasoğlu

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Latif Abbasoğlu, çocuklarda kabızlığa yol açan sekiz nedeni sıraladı, önemli önerilerde bulundu.

1-Aşırı süt içmek

Aşırı inek sütü tüketmek, katı gıdalara geçişler ve mama ieçriğinin değiştirilmesi kabızlığa en sık yol açan nedenler arasında yer alıyor.

2-Fast food alışkanlığı

Eskiden meyve ve sebze yeme alışkanlıkları toplumda yaygınken son zamanlarda fast-food tarzı tercih ediliyor. Posalı ve sulu yemekler yerine katı gıdalarla beslenmek kabızlığı tetikliyor.

3-Tuvalet ihtiyacını ertelemek

Okul çağındaki çocuklar okulda tuvalete girmemek, daha miniklerse oyuna ya da çizgi filme dalmaları nedeniyle dışkıyı yapmayı erteliyor. Katı dışkı yapma sırasında oluşan ağrıdan korktukları için bağırsak hareketlerini önleyen çocuklar bunu tekrar tekrar yaparak dışkılamayı engelleyebiliyor. Zamanla bu durum alışkanlık haline gelebiliyor.

4-Kullanılan ilaçlar

Kronik kabızlık sorunu yaşayan çocukların çeşitli sağlık problemleri nedeniyle aldıkları ilaçlar da kabızlık nedeni.  Örneğin bebeklik döneminde kullanılan demir ilaçları bazen kabızlığı tetikleyebiliyor.

5-Çeşitli hastalıklar

Bazı sağlık problemleri de kabızlığa yol açabiliyor. Örneğin tiroit hormonlarının az salgılanması anlamına gelen hipotiroidi en sık kabızlık yapan hastalıklar arasında yer alıyor.

6-Kalın bağırsakta sinir sisteminin iyi gelişmemesi

Kabızlığa yol açan etkenlerden biri de kalın bağırsakta sinir sisteminin iyi gelişmemesi. Eğer bu konuda şüphe varsa biyopsiye kadar giden süreçle sinir hücrelerinin mutlaka iyi gelişip gelişmediğinin ortaya konması, hücreler gelişmemişse cerrahi tedaviye başvurulması gerekiyor.

7-Makat bölgesindeki problemler

Kabız olan çocuğun muayenesinde anal fissür denilen çatlakların varlığının araştırılması gerekiyor. Çünkü bazen anüs olması gerekenden biraz daha önde yerleşmiştir. Anal stenoz denilen, özellikle son yıllarda pediatri hekimlerinin farkındalığının sayesinde daha erken saptanan makat darlığı da kabızlık oluşturabiliyor.

8-Psikolojik nedenler

Aile içi sorunlar, yeni bir kardeş, okula başlama, anne baba ayrılığı gibi durumlar da kabızlık nedeni.

 

 

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.