BIRAKIN BEBEĞİNİZ NEYİ NASIL YİYECEĞİNE KENDİSİ KARAR VERSİN!

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

ALERJİ İHTİMALİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Ek gıdaya geçiş sandığınız kadar zor bir süreç değil. Yeter ki, çocuğunuzu özgür bırakın! Bebeğinizi muhallebi yemeye zorlamak yerine sizinle birlikte sofraya oturtun ve neyi, ne kadar yiyeceğine bırakın kendisi karar versin. Böylece hem yiyecekleri hem de sofra kültürünü erken yaşta tanıma imkanı bulsun.

Dr. Sinem Karaca Atakan

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sinem Karaca Atakan, BLW (BabyLedWeaning) yani bebek önderliğinde ek gıdaya geçiş süreci hakkında bilgiler verdi.

BLW (Baby Led Weaning), tamamlayıcı beslenme sürecini bebeğin liderliğinde sürdüren bir yöntem. Bebek altı ayını doldurduğunda ona klasik beslenme yöntemindeki gibi püre, meyve suyu, muhallebi vermek yerine ailesiyle aynı yiyecekleri yiyebilmesi amaçlanır. Böylece yiyeceklerin tadını, kokusunu, kıvamını öğrenerek duyusal gelişimleri de desteklenecek.

Altıncı aydan sonra kendisi besleyebilir

Dünya Sağlık Örgütü, ilk altı ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesini, yeterli anne sütü olmadığında formül mamalarla bu açığın kapatılmasını önerir. Altıncı ayda  bebekler kendilerini besleyebilecek olgunluğa erişmiş olurlar.

Doğrudan katı gıdaya geçilebilir

Aslında bebeklerin püre yerine katı gıdaya geçmesinde bilimsel olarak bir engel yoktur. Prematüre bebeklerde gelişim, ‘düzeltilmiş yaşına’ göre takip edilir, tamamlayıcı beslenmeye başlamak için de düzeltilmiş yaşı temel almak önerilir.

Dik oturabilmesi önemli

BLW yöntemine başlarken bebeğin destekli ya da desteksiz olarak dik oturabilmesi önemlidir. Bunun yanında gelişimsel, fiziksel veya zihinsel olarak kendi yemeğini yiyebilmesine engel bir durumun olmaması gerekir.

Mevsim sebzeleriyle başlayin

Mevsim sebzeleri eliyle rahat tutabileceği (yaklaşık 5 cm uzunluğunda parmak şeklinde) büyüklükte hazırlanarak verilebilir.

Tutup koklamalı, tanımaya çalışmalı

Buharda, fırında ya da tavada pişirme yöntemi kullanılmalı.  Bebek kendine sunulan yiyeceği tutarak, koklayarak, tadına bakarak keşfeder.

Zorlamayın, tercihlerine saygı duyun

Ek gıda doyumluk değil tadımlıktır. BLW, bebeğin öncülüğünde ilerlemesi gereken bir yöntem olduğu için asla beslemek için zorlanmamalı, tercihlerine saygı duyulmalı.

Üst üste ayni gidayi verin

Bebek, hazır olduğunda ve güvendiğinde aşama kaydedecektir.  İlk denemelerde üst üste aynı gıdanın sunularak hem bebeğin tatları öğrenmesi hem de olası alerjik tepkilerin gözlemlenmesi gerekir.

Yemeklere baharat ve salça katmayin

Bebekler ilk tadım günlerinden sonra sofradaki aile bireyleriyle aynı yiyecekleri yemeyi tercih edebilir. Bu dönemde evde yapılan yemeklere baharat ve salça katmadan bebeğe ayırarak, onun da aileyle aynı yemekleri yemesini sağlayın.

Önce el, sonra çatal, daha sonra da kaşık

Başlangıçta bebeğin yiyeceği eline alıp hissetmesi, koklaması için eliyle yemesi uygun olacaktır. 9-10 aylık olan bebeğe, uygun kaşık ve çatalı yiyeceklerin yanında sunmak bu alışkanlığı kazanması için faydalıdır.

BLW’DE BESİN HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ

Bebekler ek gıdaya geçtikleri ilk aylarda genel olarak her şeyi ağızlarına götürür. Bunu farklı gıdalar sunarak değerlendirmek faydalı olacaktır.

BLW’ye özel bir pişirme yöntemi bulunmuyor. Ancak besinler bebeklerin avuçlarıyla kavrayabilecekleri boyutta ve damaklarıyla ezebilecekleri yumuşaklıkta olmalı. Bu kıvamı sağlamak için en sağlıklı yöntem buharda pişirmedir. Gıdalar bu şekilde besin değerlerini önemli ölçüde korur.

BLW yönteminde, kaşıkla beslemek uygun olmadığı için sıvı gıdalar küçük, kırılmayacak fincan ya da bardaklarla bebeğe sunulur. İlk denemede; bebek yaklaştığında, bardağa eğim vererek, sıvıyı ağzına doğru yönlendirmesine yardımcı olunur. İstediği kadar içmesi sağlanır, istemediğini gösteren hareketler yaptığında kesilir. İlerleyen günlerde bebeğin bardağı tutup ağzına götürmesine de izin verilmeli.

Verilmemesi gereken besinler

  • Erişkinler için hazırlanan yemeklerden salça, tuz, şeker ve baharat katılmadan bir miktar bebek için ayrılabilir.
  • Bebeklere bir yaşına kadar bal verilmesi uygun değildir. Balın içinde bulunma ihtimali olan botilinum toksini bebekler için riskli olabilir.
  • Kuruyemişler bütün halinde 4-5 yaşına kadar verilmemeli. Solunum yoluna kaçma riski nedeniyle ceviz ezilerek yiyeceklere karıştırılabilir. Aynı şekilde bütün olarak solunum yolunu tıkama riski olan üzüm, domates, kiraz gibi besinlere de dikkat edin.
  • Paketli hazır gıdalar, şarküteri ürünleri, kremalı pasta ve kekler de verilmemeli.
  • İnek sütü, yumurta beyazı, çilek, domates, susam, fıstık gibi besinler ailede alerji hikayesi olduğunda dikkatli sunulmalı.

 

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.