BAĞIRSAK PARAZİTİNE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLERİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Editör

Editör

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.
Editör

GELİŞİMİNİ OLUMSUZ ETKİLEYEBİLİR

Türkiye’deki önemli sağlık sorunlarından biri olan bağırsak parazitleri, her yaşta görülebiliyor. Kimi zaman zarar vermeden bağırsaklarda yaşayan parazitler kimi zaman da hastalık yapabiliyor.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ “Bağırsak parazitleri tedavi edilmediğinde çocuk gelişimi etkileyebiliyor” dedi.

Parazitler, bağırsaklarda yaşayan davetsiz misafirlerdir. Genellikle gözle görülmeyen yumurtalarının ağız yoluyla  alınması sonucu bağırsaklara yerleşirler. Gözle görülmeyen amip, giardiya gibi tek hücreli canlılar ya da kıl kurdu, bağırsak solucanları, kancalı solucanlar, şeritler olabilir.

Uykusuzluk, gece korkuları yapabilir

Bağırsak parazitleri hiç bulgu vermeyebileceği gibi miktarına ve çocuğun direncine göre belirtiler değişir. Kıl kurdu olan çocuklarda en fazla görülen yakınma makatta kaşıntıdır. Gece kıl kurtlarının makat etrafına yumurtalarını bırakmasından kaynaklanır. Uykusuzluk, gece korkuları, diş gıcırdatma, işeme görülebilir.

Bağırsak solucanı varsa karın ağrısı, karında gerginlik yapabilir. Eğer çok fazla miktardaysa bağırsak tıkanmasına neden olabilir. Çengelli solucan ise karın ağrısı, iştahsızlık, hazımsızlık, dolgunluk, ishal ve kansızlıkla kendini belli eder. Amipli ishallerde kaka kanlı, sümüksüdür. Karın ağrısı olur. Giardiya ise yağlı, kokulu ishallere yol açar.

BAĞIRSAK PARAZİTİNE KARŞI ALINABİLECEK ÖNLEMLER

  • Bebekler için mama hazırlanırken eller yıkanmalı ve temiz sular kaynatılarak kullanılmalı.
  • Çocuklara tuvaletten sonra, yemek yemeden önce, dışarıda oynadıktan sonra ellerin yıkanması alışkanlığı kazandırılmalı. Parazit yumurtaları tırnak aralarında bulunabildiğinden tırnaklar düzenli kesilmeli.
  • İçilen suların temiz olduğundan emin olunmalı.
  • Çiğ yenilen sebze ve meyveler iyi yıkanmalı.
  • Bağırsak şeritleri çiğ ve az pişmiş etin yenmesiyle bulaştığından veteriner kontrolünde kesilmiş etler tercih edilmeli.
  • Kıl kurdunun yumurtaları iç çamaşırları ve yatak çarşaflarında bulunabildiğinden çamaşırlar yüksek ısıda yıkanmalı ve ütülenmeli. Yine kıl kurtlarının yumurtaları ile bulaşmış örtülerin silkelenmesiyle havaya saçılan yumurtaların solunum yoluyla alınması bulaşma nedenidir.
  • Kreşlerde, okullarda kapı kolları, yemek yenilen ortamlar ve ortak kullanılan oyuncaklar sık temizlenmeli.
  • Çengelli solucanlara özellikle Karadeniz bölgesinde rastlanır. Çıplak ayakla çamurda dolaşıldığında larvalar deri yoluyla vücuda girebildiğinden mutlaka ayakkabı giyilmelidir.
  • Suların düzenli dezenfekte edilmediği durumlarda giardiya salgınları ortaya çıkabilir. Suların rutin klorlanması giardiya kistlerini öldürmeyebilir. Yüzey sularının kullanıldığı bölgelerde klorlama yanında çöktürme ve süzme işlemlerinin de yapılması gerekir.

El temizliği çok önemli

Bağırsak parazitlerinde bulaşma genellikle parazitin yumurtasının bulaştığı gıda ve suların alınmasıyla olur. Anne sütü içen bebeklerde genellikle ek besinler verilinceye kadar görülmez. Ek besinler hazırlanırken hijyen kurallarına uyulmamasıyla ortaya çıkar. Çocuklarda iştahsızlık, karın ağrısı, makatta, burunda kaşıntı, diş gıcırdatma, ishal gibi durumlar olduğunda mutlaka hekime başvurulmalı.

Muayene bulgularına göre, dışkı tetkikleri yapılarak tanı konur. Bağırsak parazitleri tedavi edilmediği ve çok fazla miktarlarda bulunduğu durumlarda çocuklarda gelişim geriliğine neden olabilir. Öncellikle iştah azaldığından büyümeleri için gerekli olan yapı taşlarını alamazlar. Ayrıca, özellikle kancalı solucanlar varlığında kansızlık ortaya çıkar. Hatta protein düşüklüğü ve ödem olabilir. Bağırsak şeritleri varsa B12 vitamini eksikliği ve kansızlık meydana gelebilir. olabilir. Bağırsak parazitleri bulunanlar kilo alamazlar, karınları şiş, kansızlıktan dolayı ciltleri soluktur.

 iyininpesinde@gmail.com'

her zaman iyinin peşinde olan, sağlık, güzellik ve yaşam hakkında en iyi sırları paylaşan biri.